دفتر مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی خارجی با مجوز از وزارت کار

مهاجرت تحصیلی به کانادا

کانادا دارای دانشگاه‌های معتبر جهانی است که نیاز به تسلط به زبان فرانسه با آیلتس بالای 6 و نمرات علمی و رزومه قوی دارند، اگرچه شهریه دانشگاه‌های کانادا نسبتا بالاست، اما اکثر دانشگاه‌ها نیز بر اساس شرایط دانشجویان به آنها بورسیه می‌دهند. از طرفی دانشجویان می‌توانند در کنار تحصیل کار کرده و از این طریق هزینه تحصیل خود را تامین کنند. یکی از مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا این است که دانشجویان می‌توانند پس از اتمام تحصیل شرایط کاری و اقامت دائم برای دانشجویانی که می‌توانند ویزای کار دریافت کنند را پیدا خواهند کرد.

دلایل متقاضیان ایرانی برای مهاجرت به کانادا چیست؟ 

به دلایل بسیاری، متقاضیان ایرانی، کانادا را در فهرست برترین مقاصد مهاجرتی خود قرار داده‌اند. سطح بالای رفاه و حمایت اجتماعی، استانداردهای زندگی و کیفیت زندگی بالا و درآمد بالا از مهم‌ترین دلایل مهاجرت متقاضیان به کانادا هستند. یکی از مهم‌ترین دلایل مهاجرت دانشجویی به کانادا، تحصیل ارزان و رایگان در دانشگاه‌های این کشور است.

امکان کار و اشتغال پس از فارغ التحصیلی و امکان اخذ تابعیت و شهروندی کانادا با چند سال کار در این کشور از دیگر دلایل مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل است.

شاید مهم‌ترین دلیل مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، بالاترین رتبه این کشور در استانداردهای جهانی زندگی، امنیت و رفاه اجتماعی باشد که در سطح بالاتری نسبت به کشورهای آمریکایی و اروپایی قرار دارد.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا

یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا اخذ مجوز تحصیلی و ویزای تحصیلی است. متقاضی برای پذیرش باید مدارک تحصیلی و مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس را به دانشگاه مورد نظر در کانادا ارسال کند. برای اطلاعات دقیق در مورد مدارک تحصیلی هر دانشگاه، می‌توانید از وکیل مهاجرت کانادا کمک بگیرید. پس از دریافت پذیرش تحصیلی، متقاضی باید برای دریافت ویزای تحصیلی به سفارت کانادا مراجعه کند.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از: 

 • گواهی منابع مالی کافی و مدارک مالی که نشان دهنده توانایی پشتیبانی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا باشد.
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره دلخواه از دانشگاه‌های کانادا
 • آخرین مدارک تحصیلی و گواهی‌های تحصیلی ترجمه شده به انگلیسی
 • آدرس محل سکونت در کانادا
 • گذرنامه با اعتبار کافی
 • تکمیل فرم ارزیابی مهاجرت تحصیلی به کانادا 

ویزای تحصیلی پس از ارزیابی صلاحیت‌های تحصیلی سفارت کانادا برای مهاجرت به کانادا صادر می‌شود.

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی

متقاضیانی که شرایط مهاجرت به کانادا برای تحصیل در مقطع لیسانس را دارند، ممکن است ویزای تحصیلی و اقامت آن کشور را دریافت کنند. متقاضیان مهاجرت دانشجویی به کانادا در مقطع کارشناسی باید از دانشگاه در رشته مورد نظر پذیرش بگیرند. یکی از شرایط لازم برای رفتن به کانادا در مقطع لیسانس، داشتن مدرک دیپلم دبیرستان با معدل بالای 15 و مدرک زبان انگلیسی آیلتس است.

در صورتی که متقاضی نمرات لازم را در دوره‌های مورد نیاز برای هر یک از رشته‌های تحصیلی در کانادا نداشته باشد، قبل از تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، متقاضی باید در دوره مقدماتی پیش دانشگاهی در کالج‌های آن کشور شرکت کرده تا مدرک تحصیلی یا تحصیلی مورد نیاز را کسب کند. 

مهاجرت تحصیلی رایگان به کانادا امکان پذیر نخواهد بود و افراد باید هزینه مهاجرت را پرداخت کنند. هزینه تحصیل برای مهاجرت به کانادا در مقطع کارشناسی حدود 2000 تا 10000 دلار در سال است. از مزایای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی می‌توان به بورسیه تحصیلی از ترم دوم و ترم‌های تحصیلی رایگان اشاره کرد.

مدرک کارشناسی ارشد در کانادا

متقاضیانی که شرایط مهاجرت به این کشور برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، از مزایای تحصیل و اقامت در کانادا بهره مند خواهند شد. یکی از مهم‌ترین شرایط برای رفتن به کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد، مدرک لیسانس از دانشگاه‌های کانادا یا دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده خارج از کانادا است. مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا تقریباً دو سال است.

 • متقاضیان با مهاجرت دانشجویی به کانادا و مدرک کارشناسی ارشد می‌توانند پیش نیازهای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های این کشور را ایجاد کنند.
 • یکی از مزایای مهاجرت به کانادا از طریق مدرک کارشناسی ارشد، بورسیه تحصیلی و شرایط تحصیل رایگان است.
 • متقاضیان بورسیه تحصیلی کانادا باید معدل بالایی در تحصیلات خود در مقطع کارشناسی داشته باشند.
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 7 و داشتن انگیزه و توصیه نامه قوی و همچنین مقالات علمی دانشگاهی از دیگر شرایط تحصیل در کانادا و اخذ بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در این کشور است.
 • هزینه مهاجرت به کانادا از طریق مقطع کارشناسی ارشد سالانه 5000 تا 15000 دلار کانادا خواهد بود.

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع دکترا

راه مهاجرت به کانادا برای تحصیل در مقطع دکتری ابتدا اخذ تاییدیه تحصیلی از استاد راهنما یکی از دانشگاه‌های کانادا است. در واقع اولین قدم برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و اخذ پذیرش در مقطع دکتری کانادا، ارسال مدارک تحصیلی و مقالات علمی به استاد مشاور یکی از دانشگاه‌های کانادا خواهد بود.

 • با توجه به شرایط تحصیل در مقطع دکتری در کانادا، مقالات علمی پژوهشی چاپ شده در مجلات علمی دنیا، نتایج آزمون‌های بین المللی و مدرک زبان آیلتس با نمره بالا می‌تواند باشد.
 • از آنجایی که احتمال دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری کانادا بیشتر از سایر مقاطع تحصیلی است، متقاضیان واجد شرایط می‌توانند از بورسیه دکتری و تحصیل رایگان برخوردار شوند.
 • هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا برای تحصیل در مقطع دکترا سالانه حدود 3000 تا 16000 دلار کانادا است.

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

متقاضیانی که از طریق تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی به کانادا مهاجرت می‌کنند می‌توانند از بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی بهره مند شوند. اگرچه اکثر بورسیه‌های تحصیلی در کانادا برای تحصیل در مقطع دکترا است، اما متقاضیان واجد شرایط در سایر رشته‌ها نیز می‌توانند از این بورسیه‌ها بهره مند شوند. برخی از بهترین بورسیه‌های دانشگاهی کانادا عبارتند از: 

 • بورسیه تحصیلی ونیه: بورسیه که فقط برای متقاضیان دکترا است، سالانه تقریباً 60000 دلار کانادا ارزش دارد.
 • بورسیه تحصیلی ملکه الیزابت دوم: این بورسیه دو ساله برای متقاضیانی است که در رشته‌های بهداشت و سلامت تحصیل می‌کنند.
 • بورسیه تحصیلی ترودو: این بورسیه برای دانشجویان مقطع دکترا است و سالانه حدود 60000 دلار کانادا اعطا می‌شود.
 • کمک هزینه تحصیلی بنتینگ: این کمک هزینه تحصیلی، فقط برای دوره‌های فوق دکترا و دانشجویان، تقریباً 70000 دلار کانادا در سال است.
 • بورسیه‌های گرانتز و بورساریس: این بورسیه‌ها برای متقاضیانی است که در رشته پزشکی تحصیل می‌کنند و منابع مالی کافی برای تحصیل ندارند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

متقاضیان مهاجرت دانشجویی به کانادا و اخذ بورسیه تحصیلی باید واجد شرایط لازم را داشته باشند. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا و تحصیل رایگان در این کشور شامل رزومه علمی قوی، مقالات تحقیقاتی و تحقیقاتی منتشر شده در مجلات علمی سراسر جهان و مدرک زبان آیلتس با نمره بالا است.

واجد شرایط بودن اساتید دانشگاه برای دریافت بورسیه تحصیلی و همچنین سطح بالای آموزش علمی و نمرات علمی از دیگر شرایط دریافت بورسیه کانادا خواهد بود.

از طریق کالج به کانادا مهاجرت کنید

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های کانادا می‌توانند از طریق تحصیل در کالج‌های آن کشور اقدام کنند. در واقع مهاجرت به کانادا از طریق کالج یکی از راه‌های اخذ ویزای تحصیلی در این کشور است. مهاجرت مبتنی بر کالج به متقاضیان امکان می‌دهد دوره‌های یک ساله را بگذرانند و آمادگی لازم را برای شروع تحصیل در دانشگاه‌های آن کشور دریافت کنند. متقاضیانی که از طریق کالج به کانادا مهاجرت می‌کنند می‌توانند در کالج بادوول، کالج بریمار و کالج ونکوور تحصیل کنند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا و اخذ ویزای همراه

یکی از شرایط لازم برای تحصیل به کانادا، بهره مندی از اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان متقاضی است. مطابق با تصویب قانون اتحاد خانواده و اهمیت بنیاد خانواده، کانادا با اخذ ویزای عضویت خانواده، تسهیلات لازم را برای مهاجرت به کانادا برای تحصیل، کار و سرمایه گذاری فراهم کرده است.

متقاضیانی که از طریق تحصیل به کانادا مهاجرت می‌کنند می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر 19 سال خود ویزای همراه دریافت کنند.

متقاضیان می‌توانند ویزای خانوادگی کانادا را برای فرزندان بالای 19 سال خود دریافت کنند، در صورتی که آن کودک به خانواده خود وابسته باشد. مدت اعتبار ویزا برای خانواده همسر و فرزندان متقاضی تا پایان تحصیل متقاضی در کانادا است. همسر متقاضی با داشتن ویزای همراه خانواده می‌تواند مجوز کار تمام وقت در این کشور را دریافت کند. پس از فارغ التحصیلی، یافتن کار و اخذ ویزای کار کانادا، متقاضی می‌تواند مجوز اقامت را برای خود و خانواده خود تمدید کند.

کار در کانادا پس از فارغ التحصیلی

متقاضیانی که شرایط تحصیل در کانادا را دارند ممکن است پس از فارغ التحصیلی واجد شرایط دریافت اقامت کانادا باشند. پس از اتمام دوره تحصیل، متقاضی می‌تواند شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود بیابد و در طول دوره کاریابی در این کشور مشغول به کار شود.

 • برای دریافت مجوز کار کانادا، متقاضی باید پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های آن کشور، PGWPP را دریافت کند.
 • برای دریافت مجوز کار PGWPP، متقاضی باید ویزای تحصیلی کانادا داشته و به طور تمام وقت در دانشگاه‌های آن کشور تحصیل کرده باشد.
 • برای دریافت ویزای کار کانادا، متقاضی باید بیش از 8 ماه در دانشگاه‌های آن کشور تحصیل کرده باشد.

سخن پایانی

در این مقاله اطلاعات لازم در مورد شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ارائه شده است. یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا داشتن مدرک تحصیلی با نمرات خوب و مدرک زبان انگلیسی آیلتس و همچنین منابع مالی کافی است.

جدیدترین ها

فهرست مطالب

اگر هنوز نمی‌دانید با کدام روش و به کجا مهاجرت کنید، راهنمایی‌تان می‌کنیم.