دفتر مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی خارجی با مجوز از وزارت کار

مهاجرت کاری به کانادا در اصفهان

مهاجرت کاری به کانادا در اصفهان

اداره مهاجرت کانادا هر سال، هر دو سال یکبار و هر سه ماه یکبار، برنامه‌های مهاجرتی جدید این کشور را برای سال و سال‌های آینده ارائه می‌کند. در این نوشته از رایزن‌ویزا قصد داریم شرایط مهاجرت کاری به کانادا در اصفهان را با هم مرور کنیم.

بر اساس سیاست جدید مهاجرت کانادا، برنامه‌های مهاجرت کاری، به ویژه برای مجوز کار فارغ التحصیلان در این کشور، به عنوان اولویت اصلی در سال‌های آینده شناخته شده است. کانادا که با کمبود نیروی کار ماهر و متخصص در برخی مشاغل و هرم جمعیتی کهنسال مواجه است، سعی در حل مشکلات اقتصادی خود با جذب مهاجران ماهر دارد.

شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد بسیاری از کشورها از جمله کانادا تأثیر منفی گذاشته است. با کاهش آمار مهاجرت، کانادا با بحران‌های جدی و اساسی در بازار کار خود مواجه شد. کمبود نیروی ماهر در مشاغل تخصصی مانند مهندسی، مدیریت و حسابداری باعث شد تا این کشور برنامه‌های خود را برای سال‌های آینده بر جذب هرچه بیشتر نیروهای ماهر متمرکز کند. طبق برنامه مهاجرتی جدید کانادا، تقریباً هر سال حداقل 400000 مهاجر جدید به جمعیت کانادا خواهند پیوست. بخش قابل توجهی از این جمعیت از روش‌های مهاجرت کاری به کانادا انتخاب شده‌اند. بخش بزرگی دیگر از دانشجویان بین المللی هستند که در کانادا تحصیل می‌کنند و پس از فارغ التحصیلی راحت‌تر می‌توانند مجوز کار دریافت کنند. 

شرایط مهاجرت کاری به کانادا

به طور کلی شرایط مهاجرت کاری به کانادا به گونه‌ای است که متقاضی موقعیت در کانادا باید دارای سابقه کاری مرتبط با موقعیت مورد نظر باشد. در برخی موارد، یک سال تجربه حرفه‌ای مرتبط کافی است. سابقه کار باید ذکر و پیگیری شود. این سابقه کاری با ارائه لیست بیمه، قرارداد همکاری رسمی و یا نامه کارفرما قابل اثبات است.

سوابق تحصیلی، سوابق بعد از کار، مهم‌ترین عامل در رابطه با مهاجرت کاری به کانادا است. بسته به موقعیت، مدارک تحصیلی در سطوح مختلف مورد نیاز خواهد بود. مثلاً استخدام در برخی مشاغل مستلزم کارمندی با مدرک تحصیلی متوسطه است و در برخی مشاغل دیگر کارمندی با مدرک فوق لیسانس. بنابراین برای ورود به کانادا باید حداقل دیپلم دبیرستان داشته باشید.

سطح تسلط به زبان‌های انگلیسی و فرانسه نیز یکی از مهم‌ترین فاکتورها در بررسی شرایط مهاجرت کاری به کانادا است. افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند باید به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشند، زیرا زبان فرانسه فقط برای استان کبک، مناطق فرانسوی زبان یا فقط برای مشاغل و موقعیت‌های فرانسوی زبان استفاده می‌شود. برای کار در کانادا از نظر قانونی نیازی به تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیست. اما بهتر است متقاضی قبل از مهاجرت به این کشور برای راحتی خود به یکی از این دو زبان تسلط داشته باشد. مثلا آیلتس جنرال با نمره 4 برای استخدام در اکثر مشاغل در نظر گرفته می‌شود.

مدارک لازم برای مهاجرت کاری به کانادا

مدارک لازم برای مهاجرت کاری به کانادا به شرح زیر است:

 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار از زمانی که قصد ورود به کانادا را دارید
 • عکس پرسنلی از متقاضی و تمامی همراهان
 • گواهی تمکن مالی برای پرداخت حداقل هزینه‌های زندگی در کانادا
 • ارائه کلیه مدارک کاری
 • ارائه مدرک زبان معتبر مانند آیلتس جنرال یا سایر مدرک معتبر برای دولت کانادا
 • گواهی سلامت از پزشک معتمد 
 • رسید پرداخت هزینه‌های درخواست ویزای کار کانادا
 • گواهینامه‌های آموزشی و مدارک فنی و حرفه‌ای مرتبط با شغل مورد نظر
 • در صورت وجود، گواهی پذیرش کبک
 • مدارک مربوط به روابط استخدامی از قبیل گواهی ارتباط با شرکا
 • برای درخواست مجوز کار فرم IMM1295 را باید تکمیل کنید
 • برای وارد کردن اطلاعات کامل خانواده، فرم IMM5645 را باید تکمیل کنید
 • برای تأیید اطلاعات درخواستی، فرم IMM5488 را باید تکمیل کنید
 • تکمیل فرم معرفی نماینده IMM5476 
 • گواهینامه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای یا هر نوع مدرکی که مهارت‌های متقاضی را ثابت کند (اختیاری و برای امتیاز بیشتر)

توجه داشته باشید که مسئول سفارت برای تصمیم گیری ممکن است مدارک اضافی را از متقاضیان درخواست کند.

مجوز کار و ویزای کار برای کانادا

مجوز کار در کانادا مجوزی است که یک کارجو باید قبل از ورود به کانادا به منظور اقامت موقت در کانادا و اشتغال به شغل سودمند دریافت کند. سالانه بیش از 300000 مجوز کار برای مهاجران در کانادا صادر می‌شود و این تعداد هر سال در حال افزایش است. به این معنی که کانادا علاوه بر بازار کار بزرگ و پویا، شرایط مناسبی را برای متقاضیان مهاجرت کاری به کانادا ایجاد کرده است. امکانات ایجاد شده برای متقاضی با اخذ مجوز کار در کانادا به شرح زیر هستند:

 • درآمدی دلاری
 • امکان تبدیل اقامت موقت کانادا به اقامت دائم کانادا
 • آزادانه به تمام نقاط کانادا سفر کنید
 • فرصتی برای استفاده از بیمه و سایر مزایای کارفرمایان کانادایی

ویزای کار کانادا

همانطور که قبلا ذکر شد، مهاجرت به کانادا نیاز به مجوز کار دارد. همزمان با درخواست مجوز کار کانادا، پرونده ویزای کانادا نیز برای متقاضی ایجاد می‌شود. برای دریافت ویزای کار کانادا هزینه جداگانه‌ای لازم نیست. به طور کلی اخذ مجوز کار به متقاضی اجازه ورود به کانادا و انجام فعالیت‌های اقتصادی در آن کشور را می‌دهد.

مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه‌های مهاجرت استانی (PNP)

برنامه استانی نامزد یکی از ساده‌ترین و بهترین راه‌ها برای مهاجرت به کانادا است. این برنامه‌ها بر اساس نیازهای اقتصادی مناطق و با هدف جذب متخصصان خارجی که قصد اقامت دائم در آن استان را دارند و تاثیر مثبتی بر رشد و توسعه اقتصادی خواهند داشت است. هر ایالت فدرال دارای مسیرهای مهاجرت (جریان ها) ویژه‌ای است که گروه‌های هدف متفاوتی دارند و شامل فرآیند درخواست متفاوتی می‌شوند. این مسیرها را می‌توان برای جذب دانشجویان بین المللی، افراد تجاری، کارگران ماهر و نیمه ماهر طراحی کرد. بسته به استان و برنامه‌ای که می‌خواهید در آن شرکت داشته باشید، ممکن است بتوانید مستقیما یا از طریق اکسپرس اینتری اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

روند کلی این است که ابتدا از طریق وب سایت دولت ایالتی از شرایط و نحوه ثبت نام برای هر برنامه مطلع می‌شوید. برخی از استان‌ها برای شرکت در برنامه مهاجرت به پیشنهاد شغلی نیاز دارند، در حالی که برخی از آنها مانند ساسکاچوان و نیوفاندلند نیازی به پیشنهاد شغلی ندارند. پس از ثبت نام در سیستم استانی و دریافت تاییدیه استانی (نامزدی)، می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید. معمولاً هر استان ابزار خاصی برای ارزیابی متقاضیان دارد، اما در بیشتر آنها افراد باید ابتدا یک EOI ثبت کنند و مدارک شغلی، تحصیلات، مهارت‌های زبانی و سایر مشخصات مورد نیاز را ارائه کنند تا توسط کارفرمایان بالقوه مورد ارزیابی قرار گیرند و بهترین افراد انتخاب شوند. 

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند پس از اخذ تاییدیه استانی از طریق سیستم اکسپرس اینتری اقدام کنند که روند سریع‌تری دارد. پذیرش استانی امتیاز متقاضی را در سیستم اکسپرس انتری 600 امتیاز افزایش می‌دهد.

مهاجرت کاری به کبک

کانادا کشوری با سیستم فدرال است، به این معنی که هر استان قوانین و رویه‌های خاص خود را در رابطه با سیاست مهاجرت، علاوه بر قوانین فدرال که بر سیاست‌های عمومی دولت حاکم است، پیروی می‌کند. برنامه‌های مهاجرت استانی (PNP) از مهم‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت کاری به کانادا است که بر اساس نیازهای اقتصادی هر استان سازماندهی می‌شود.

استان کبک نه تنها برنامه مهاجرتی خود را به متقاضیان ارائه می‌دهد، بلکه تقریباً در هر منطقه دیگری از سیستم خود پیروی می‌کند. اگرچه بخشی از PNP نیست، برنامه مهاجرتی کبک با نیازهای اقتصادی و فرهنگی استان کبک طراحی شده است. برنامه مهاجرت کبک به کارگران ماهر خارجی که قصد زندگی در کبک را دارند کمک می‌کند تا اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی

ورزشکاران، هنرمندان و نویسندگان می‌توانند از طریق خوداشتغالی به کانادا مهاجرت کرده و اقامت دائم داشته باشند. برای این کار باید چندین سال تجربه در زمینه مورد نظر خود داشته باشند و اراده کار موثر در کانادا و توسعه فرهنگی و اجتماعی جامعه آن را نشان دهند.

برای مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی، متقاضیان باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • تجربه کاری مرتبط
 • تمایل به کار و زندگی به عنوان یک فرد خوداشتغال در کانادا
 • رعایت شرایط و ضوابط عمومی این برنامه 
 • از نظر بهداشت، ایمنی و سایر جنبه‌ها، واجد شرایط شرکت در این برنامه باشید.

شغل واجد شرایط به معنای داشتن سابقه برجسته ورزشی، هنری یا ادبی بین المللی یا داشتن سابقه فعالیت‌های خوداشتغالی و فرهنگی است. توجه داشته باشید که متقاضیان باید حداقل 2 سال سابقه کار در زمینه مورد نظر خود در پنج سال گذشته (قبل از درخواست) داشته باشند. تجربه کاری بیشتر باعث کسب امتیاز بالاتر می‌شود.

شرایط عمومی این برنامه که بر اساس آن کلیه متقاضیان ارزیابی می‌شوند به شرح زیر است: 

 • تجربه و سابقه کار
 • تحصیلات
 • مهارت‌ها و توانایی‌های زبانی

همچنین کلیه متقاضیان باید هنگام ثبت درخواست خود آزمایشات پزشکی را پشت سر بگذارند و گواهی عدم سوء پیشینه ارائه دهند. داشتن منابع مالی کافی برای تامین هزینه‌های خود و خانواده نیز از دیگر الزامات شرکت در این طرح است. بررسی موارد (بدون احتساب زمان بیومتریک) تقریباً 23 ماه طول می‌کشد و پس از تأیید، به متقاضیان اقامت دائم کانادا اعطا می‌شود.

مهاجرت کاری به کانادا با خانواده

دولت کانادا شرایط آسانی را برای مهاجرت کاری به کانادا با خانواده اسپانسر متقاضی ایجاد کرده است. یکی از مزایای همراهی خانواده در کانادا این است که فرزندان افراد دارای مجوز کار در کانادا می‌توانند بدون اخذ ویزای تحصیلی کانادا یا مجوز تحصیل در آن کشور در مدارس یا دانشگاه‌های کانادا تحصیل کنند. همچنین همسر با اخذ Open Work Permit به راحتی می‌تواند در کانادا کار کند.

جدیدترین ها

فهرست مطالب

اگر هنوز نمی‌دانید با کدام روش و به کجا مهاجرت کنید، راهنمایی‌تان می‌کنیم.