دفتر مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی خارجی با مجوز از وزارت کار

ویزای تحصیلی کانادا

کانادا سال هاست که خانه‌ای برای دانشجویان بین المللی بوده است. اما شاید از خود بپرسید که چرا تحصیل در کانادا اینقدر محبوب است؟ تحصیل در کانادا مزایای زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به مواردی چون کیفیت آموزش، ارزش بین المللی مدارک تحصیلی کانادا، تنوع رشته‌های تحصیلی در این کشور، هزینه مقرون به صرفه شهریه و زندگی و فرهنگ مردم اشاره کرد.

علاوه بر این، یکی از دلایلی که افراد تمایل به ادامه تحصیل در کانادا دارند این است که تحصیل در این کشور و مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، شانس فرد را برای اخذ اقامت دائم و شهروندی کانادا در آینده افزایش می‌دهد. 

تحصیل در دانشگاه‌ های کانادا

تحصیل در کانادا و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این کشور آرزوی بسیاری از دانشجویان به نظر می‌رسد. متقاضیان زیادی برای تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی در کانادا وجود دارد و دانشجویان برای تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا، تحصیلات تکمیلی در کانادا و مقطع دکترا و فوق دکترا به این کشور سفر می‌کنند.

یکی از دلایل اصلی تحصیل در کانادا فرصت‌های شغلی خوبی است که پس از فارغ التحصیلی در این کشور وجود دارد و می‌توانند به دانشجویان این فرصت را بدهند تا در موقعیت‌های پیشرو در شرکت‌های بزرگی مانند گوگل، مایکروسافت، آمازون و اپل کار کنند.

تحصیل در کالج ‌های کانادا

کالج‌ها در کانادا به دو دسته تقسیم می‌شوند: کالج‌های خصوصی و کالج‌های دولتی. به طور معمول، پذیرش در کالج‌های کانادا نسبتا راحت تر از پذیرش در دانشگاه‌های آن کشور است. برنامه‌های کالج در کانادا به طور کلی بر تحصیلات مورد نیاز برای ورود به بازار کار متمرکز است و افراد می‌توانند پس از فارغ التحصیلی از کالج وارد بازار کار کانادا شوند.

تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل در کانادا برای فرزندان مهاجران و کسانی که قصد زندگی در این کشور را دارند فرصتی عالی است. در واقع می‌توان گفت که محیط مدرسه فضای مناسبی را برای آشنایی دانش آموزان با چارچوب و فرهنگ جامعه کانادا ایجاد می‌کند و شانس ورود این دانش آموزان به بازار کانادا را افزایش می‌دهد. انواع مدارس کانادا عبارتند از: 

 • مدارس ایرانی
 • مدارس دولتی
 • مدارس خصوصی
 • مدارس بین المللی
 • مدرسه شبانه روزی

ویزای تحصیلی کانادا

پس از قبولی موفقیت آمیز در مدرسه یا دانشگاه مورد نظر خود، دانشجو می‌تواند برای ویزای تحصیلی اقدام کند. ویزای دانشجویی به دانشجو اجازه ورود به کانادا را می‌دهد.

بسیاری از افراد ویزای دانشجویی و مجوز تدریس را با هم اشتباه می‌گیرند، اما تفاوت ویزای دانشجویی و مجوز تدریس در این است که ویزا در واقع به شما اجازه ورود به کانادا را می‌دهد، اما مجوز تدریس به شما اجازه تحصیل در آن کشور را می‌دهد. به عنوان یک قاعده، مجوز کارشناسی ارشد برای دوره‌های آموزشی بیش از 6 ماه مورد نیاز است.

پس از فارغ التحصیلی یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار در کانادا است. برای این کار کافی است فرد بتواند شغل مورد نظر خود را در این کشور پیدا کند تا با رضایت کارفرما و جمع آوری و ارائه مدارک، ویزای تحصیلی فرد به ویزای کار تغییر یابد.

ویزای همراه دانشجویی کانادا

دریافت هر یک از ویزای دانشجویی همراه، قوانین خاص خود را دارد. به طور کلی، ویزای همراه کانادا برای اعضای درجه یک خانواده دانشجو یا دانشجویان در نظر گرفته شده است. نکته قابل توجه این است که ویزای دانشجویی همزمان با نام ویزای گاردین نیز شناخته می‌شود و اخذ آن الزامی خواهد بود. به عبارت دیگر، دانش آموزان نمی‌توانند بدون یکی از والدین یا سرپرست قانونی خود در این کشور تحصیل کنند.

دانشجویانی که در این کشور تحصیل می‌کنند می‌توانند اعضای درجه یک خانواده خود از جمله همسر و فرزندان خود را به آنها ملحق کنند. اگر فرزندان دانش آموزان زیر 18 سال باشند می‌توانند در مدارس آن کشور تحصیل کنند و نیازی به درخواست ویزای جداگانه ندارند. برای کودکان بالای 18 سال لازم است به طور جداگانه برای تحصیل و اقامت برای ویزای دانشجویی اقدام کنند.

هزینه تحصیل در کانادا

منابع مالی مورد نیاز برای تحصیل در کانادا به مدرک، رشته تحصیلی، دانشگاه و شهری که در آن تحصیل خواهید کرد بستگی دارد. برای تحصیل در کانادا باید بتوانید سال اول زندگی خود در کانادا را که شامل شهریه و هزینه‌های زندگی دانشجویی می‌شود، حمایت کنید.

شرایط تحصیلی در کانادا

ویژگی‌هایی مانند سطح تحصیلات بسیار بالا، امکانات کامل، امکان تحصیل بیشتر و یا تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری، کانادا را به یکی از محبوب‌ترین کشورها برای تحصیلات تکمیلی تبدیل کرده‌اند.

تحصیل در مدارس دولتی برای شهروندان کانادایی یا مقیم دائم رایگان است، اما سایر دانشجویان باید شهریه بپردازند. تحصیلات دانشگاهی در این کشور هم برای شهروندان کانادایی و هم برای دانشجویان بین المللی مبتنی بر هزینه است. در ادامه با شرایط تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های این کشور آشنا خواهیم شد.

شرایط تحصیل در دانشگاه ‌های کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ابتدا مستلزم دریافت «نامه پذیرش» از دانشگاه یا کالج است. شما باید نامه پذیرش را از دانشگاهی دریافت کنید که مجاز به ثبت نام دانشجویان بین المللی است.

دولت کانادا مؤسسات آموزشی را تعیین می‌کند که مجاز به ثبت نام دانشجویان بین المللی به عنوان DLI هستند. بنابراین هنگام انتخاب دانشگاه از قرار گرفتن آن در لیست DLI مطمئن شوید. برای اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا از دانشگاه‌های کانادا باید به چند نکته توجه کرد. شرایط پذیرش دانشگاه‌های کانادا عبارتند از: 

 • انگیزه نامه
 • معدل خوب
 • توصیه نامه
 • مدرک زبان
 • مدرک تحصیلی

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 • سلامت جسمانی
 • از دانشگاه یا کالج پذیرش بگیرید
 • عدم سوءپیشینه
 • تمکن مالی
 • وابستگی عاطفی در کشور مبدا

با در دست داشتن نامه پذیرش، شما آماده درخواست ویزای دانشجویی کانادا هستید و باید اطمینان حاصل کنید که پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر، از اداره مهاجرت کانادا (IRCC) برای ویزای دانشجویی اقدام می‌کنید.

هنگام ورود به کانادا، باید موارد زیر را به همراه داشته باشید: 

 • معرفی نامه POE
 • پاسپورت معتبر و ویزای تحصیلی

مدرک زبان برای تحصیل در کانادا لازم است

برای تحصیل در کانادا باید به زبان انگلیسی یا فرانسه مسلط باشید. آیلتس بهترین آزمون برای نشان دادن مهارت انگلیسی است. به طور معمول، برای تحصیل در کانادا، نمره آیلتس باید حداقل 6 آیلتس آکادمیک باشد. آیلتس بالاتر شانس شما را افزایش می‌دهد. حتی برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های زبان انگلیسی پس از فارغ التحصیلی را مجاز می‌دانند. اگر به زبان فرانسه تسلط دارید، رایج‌ترین آزمونی که می‌توانید شرکت کنید آزمون TEF است.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

برای تحصیل در کانادا باید حداقل نمره زبان تعیین شده توسط دانشگاه را داشته باشید. معمولاً حداقل آیلتس آکادمیک 6 مورد نیاز است. با این حال، برخی از دانشگاه‌ها برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی بدون مدرک زبان، پذیرش مشروط ارائه می‌کنند. در صورت پذیرش مشروط، دانشجو قبل از شروع تحصیل، دوره زبان مورد نیاز را می‌گذراند. تحصیل در کالج‌های کانادا بدون مدرک زبان و با پذیرش مشروط امکان پذیر است. با این حال، اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا بدون مدرک زبان، کار بسیار دشواری است و حتی اگر بدون مدرک زبان تحصیل خود را پذیرفته باشید، احتمالا در فرآیند ویزا با مشکل مواجه خواهید شد.

تحصیل در کانادا بدون مدرک کارشناسی ارشد زبان و اخذ پذیرش مشروط در مقطع کارشناسی ارشد کمتر رایج است. لازم به ذکر است که تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع دکتری امکان پذیر نیست.

سفر تحصیلی کانادا

در طول اقامت تحصیلی خود در کانادا می‌توانید در خوابگاه‌های دانشجویی زندگی کنید. این به او زمان کافی برای تطبیق با شرایط جدید با زندگی در یک محیط چند ملیتی می‌دهد. از طرفی زندگی در خوابگاه‌ها باعث کاهش هزینه‌های زندگی دانشجویان می‌شود.

به طور کلی فرد در طول مدت اقامت تحصیلی از مزایای بسیاری برخوردار است که از جمله این مزایا می‌توان به این نکته اشاره کرد که دانشجو می‌تواند در محیط دانشگاه از کار دانشجویی بهره مند شود و با شرکت در جشنواره‌های درون دانشگاهی فرصت شغلی در محیط‌های کاری پیشرو را داشته باشد. 

برخی از دانشگاه‌ها امکان تحصیل آنلاین را برای دانشجویان خود در کانادا فراهم کرده‌اند. در این شرایط شما نیازی به ویزای تحصیلی کانادا ندارید و در سفر تحصیلی شما به کانادا لحاظ نمی‌شود. این روش به افراد کمک می‌کند تا از اعتبار مدرک دانشگاهی خود استفاده کنند تا در جستجوی شغل موفق تر باشند و پول کمتری برای تحصیل خرج کنند. البته آموزش آنلاین معایب خود را دارد. این امر از جمله باعث می‌شود که دانشجو نتواند از مزایای تحصیل حضوری، اقامت و تجربه تحصیل در کانادا بهره مند شود. علاوه بر این، با آموزش آنلاین، هیچ شانسی برای جستجوی شغل در داخل کشور ندارید.

چگونه بعد از فارغ التحصیلی در کانادا بمانید

بسیاری از دانشجویان به دنبال فرصت‌هایی برای اخذ اقامت کانادا پس از تحصیل هستند. خبر خوب برای این دانشجویان این است که با تجربه تحصیل در کانادا و سابقه کار پس از تحصیل در کانادا می‌توانید از طریق برنامه‌های مهاجرتی مختلف برای اقامت دائم اقدام کنید. لازم به ذکر است که تجربه تحصیل در کانادا شانس موفقیت شما را در این برنامه‌ها افزایش می‌دهد.

دلایل رد ویزای تحصیلی کانادا

دلایل رد ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 • آیلتس ضعیف
 • وضعیت مالی بد
 • تراول هیستوری ضعیف
 • عدم تطابق سطح مدرک با سن متقاضی
 • مدارک ناقص
 • ناتوانی در قانع کردن مسئول
 • ریجکتی در گذشته (هم توریستی و هم دانشگاهی)

سخن پایانی

کانادا به عنوان یکی از بهترین کشورهای آموزشی در جهان شناخته می‌شود. این کشور حدود 356000 دانشجو از 185 کشور مختلف پذیرفته است. مزایایی مانند کیفیت بالای آموزش، ارائه مدارک معتبر بین المللی و شرایط اجتماعی پایدار و امن، کانادا را در این موقعیت قرار داده است. با فستیوال‌های تابستانی، ورزش‌های زمستانی، طبیعت و مناظر متنوع، ورزش‌ها، فرهنگ‌ها و غذاها، جای تعجب نیست که تحصیل در کانادا طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد.

جدیدترین ها

فهرست مطالب

اگر هنوز نمی‌دانید با کدام روش و به کجا مهاجرت کنید، راهنمایی‌تان می‌کنیم.