دفتر مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی خارجی با مجوز از وزارت کار

دریافت ویزای کار آلمان در اصفهان

دریافت ویزای کار آلمان در اصفهان

اگرچه کار در آلمان آسان است، اما داشتن اطلاعات خوب و بررسی شرایط می‌تواند کمک زیادی به شما در مهاجرت به آلمان در اصفهان بکند. این مقاله راهنمای شما در این راستا است. در این راهنمای دریافت ویزای کار آلمان در اصفهان اطلاعات مفیدی از انواع ویزای کار آلمان گرفته تا شرایط و مراحل اخذ آن طبق آخرین قوانین در اختیار شما قرار می‌دهیم.

اگر فراموش کردید، یادآوری می‌کنیم که آلمان کمبود نیروی کار دارد و کشوری ایده آل برای کار است. سهولت در اخذ ویزا برای ایرانیان، حقوق مناسب، رفاه و کیفیت زندگی بالا و امکان اخذ اقامت دائم از مهم‌ترین مزیت‌های مهاجرت کاری به آلمان هستند.

آلمان به چه مشاغلی نیاز دارد؟ 

اولین قدم برای مهاجرت کاری به آلمان این است که بررسی کنید آیا شغل شما در اینجا تقاضا دارد و آیا بازار کار خوب است یا خیر. برخی از مشاغل در بازار کار این کشور رونق می‌گیرند و به دلیل کمبود نیروی کار، آلمان به گرمی با مهاجرانی که در این زمینه‌ها متخصص هستند دست می‌دهد.

آلمان به بیشترین شغل در این زمینه‌ها نیاز دارد: 

 • بخش مراقبت‌های بهداشتی شامل پزشکان، پرستاران، رادیولوژیست‌ها، دندانپزشکان و…
 • توسعه دهندگان نرم افزار و فناوری اطلاعات، متخصصان امنیت سایبری و تحلیلگران داده
 • مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی عمران و…
 • تربیت معلمان، اساتید و پژوهشگران دانشگاهی
 • کار ماهر ساختمانی، لوله کشی و نجاری
 • متخصص در انرژی‌های تجدیدپذیر، تکنسین‌های انرژی خورشیدی و بادی، مهندسان و مدیران پروژه

البته اگر تخصص شما در این زمینه‌ها وجود ندارد به این معنی نیست که آلمان به تخصص شما نیاز نخواهد داشت. در اینجا فقط پرتقاضاترین مشاغل بازار کار در آلمان را بررسی کردیم

چند نوع ویزای کار آلمان وجود دارد؟ 

دریافت ویزای کار آلمان در اصفهان به طور کلی به دو نوع ویزای کوتاه مدت و ویزای اقامت طولانی تقسیم می‌شود. ویزای کوتاه مدت چند روز تا چند ماه اعتبار دارد و بیشتر برای سفرهای کاری کوتاه مدت استفاده می‌شود. ویزای بلند مدت بسته به نوع ویزا از چند ماه تا چند سال طول می‌کشد. در ادامه مهم‌ترین ویزاهای کاری آلمان آورده شده است: 

 • مجوز کار
 • ویزا برای جویندگان کار
 • ویزای آموزشی
 • خوداشتغالی و فریلنسر (ویزای خوداشتغالی و فریلنسر)
 • کارت آبی (کارت آبی آلمان)
 • Au pair و کارآموزی
 • ICT یا برنامه انتقال درون شرکتی

در زیر به توضیح مختصر هر یک از این ویزاها می‌پردازیم:

دریافت ویزای کار آلمان در اصفهان

برای اینکه بتوانید در آلمان کار کنید، به طور کلی نیاز به ویزا و مجوز کار دارید. پیش نیاز این کار پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای آلمانی است. کارگران ماهر می‌توانند ویزای کار دریافت کرده و از طریق پیشنهاد شغلی به آلمان مهاجرت کنند. از جمله شرایط اصلی اخذ این ویزا؛ تجربه حرفه‌ای مرتبط و مفید، مدرک تحصیلی یا توانایی معتبر، گواهینامه آلمانی و منابع مالی هستند.

ویزای آلمان برای کاریابی

اگر از ایران نتوانستید در آلمان کار پیدا کنید، می‌توانید به مدت شش ماه به آلمان بروید و با گرفتن ویزای جستجوی کار در آنجا کار پیدا کنید. البته شرایطی وجود دارد.

مدرک تحصیلی معتبر، مدرک زبان آلمانی، تمکن مالی برای اقامت شش ماهه در آلمان و حداقل 5 سال سابقه کار عملی از مهم‌ترین شرایط برای صدور این ویزا هستند. 

ویزای آموزشی آلمان 

دوره‌های کارآموزی دوره‌هایی هستند که در آن شما در یک موسسه به شیوه شایستگی محور مطالعه و کار می‌کنید. در این مدت به شما حقوق پرداخت می‌شود و پس از اتمام تحصیل می‌توانید به راحتی وارد بازار کار آلمان شده و در آن مشغول به کار شوید. این دوره‌ها بیشتر مناسب نوجوانان و جوانانی است که می‌خواهند مهارت‌های عملی را در سریع ترین زمان ممکن بیاموزند و در آلمان کار کنند.

برای دریافت ویزای آموزشی آلمان باید حداقل مدرک دیپلم، مدرک مهارت زبان آلمانی و تمکن مالی داشته باشید. حداقل سن برای دریافت این ویزا 17 سال است. 

ویزا برای خوداشتغالی و مشاغل آزاد

خوداشتغالی نوعی سرمایه گذاری است که در آن شما با یک طرح تجاری و مقدار سرمایه مشخصی به آن کشور می‌آیید و در آن کشور کسب و کار راه اندازی می‌کنید. تجربه کاری مرتبط و مفید، سرمایه مورد نیاز و طرح تجاری قوی از اصلی ترین شرایط اخذ این ویزا هستند.

فرایبروفلر یکی از انواع ویزای کار آلمان است که می‌توانید از آن برای کار به عنوان فریلنسر در این کشور استفاده کنید. برای دریافت این ویزا، باید مهارت‌های خوبی داشته باشید، نشان دهید که می‌توانید خدمات خوبی را در زمینه مورد نظر خود ارائه دهید و در نهایت مجوز دریافت کنید.

کارت آبی آلمان

بلوکارت یک مجوز اقامت است که با آن می‌توانید در آلمان کار و زندگی کنید. برای دریافت کارت آبی، باید مدرک دانشگاهی و پیشنهاد شغلی تایید شده از سوی کارفرمایان آلمانی داشته باشید. حقوق قرارداد شما باید حداقل 56800 یورو در سال و حداقل 44304 یورو در سال برای موقعیت‌هایی با کمبود نیروی کار باشد.

با کارت آبی می‌توانید تا 3 ماه پس از پایان رابطه کاری خود در آلمان بمانید. حتی با این مجوز می‌توانید پس از 33 ماه و در برخی موارد پس از 21 ماه اقامت دائم آلمان را دریافت کنید. 

Au pair و کارآموزی

ویزای au pair برای جوانان زیر 27 سال است که به فرهنگ آلمانی علاقه دارند و مایلند در یک خانواده آلمانی کار کنند. مافوق در امور خانه به خانواده کمک می‌کنند و در ازای آن اتاق، غذا و دستمزد رایگان از خانواده دریافت خواهند کرد. ویزای بالا برای حداقل 6 ماه و حداکثر 1 سال صادر می‌شود و قابل تمدید نیست.

این ویزا فرصت بسیار مناسبی برای افرادی است که می‌خواهند زبان آلمانی را به صورت عملی در محیطی واقعی بیاموزند و در نتیجه ویزاهای دیگر را دریافت کنند و می‌خواهند در آلمان بمانند. دوره‌های کارآموزی نیز دوره‌های حرفه‌ای است که دانشجویان می‌توانند علاوه بر کسب درآمد در آن شرکت کنند، تجربه کاری کسب کرده و در نتیجه ویزای کار آلمان را دریافت کنند.

برنامه انتقال درون شرکتی (ICT)

برنامه انتقال درون شرکتی یکی از روش‌های مهاجرت کاری به آلمان است که به شما امکان می‌دهد در شعبه شرکت یا سازمان خود در آلمان یا سایر کشورهای اروپایی مشغول به کار شوید.

موقعیت شما باید مدیریتی یا حرفه‌ای باشد و توسط یک شرکت به اروپا اعزام شده باشید. اگر شرایط لازم را داشته باشید، کارت ICT دریافت خواهید کرد که با آن می‌توانید در آلمان و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا کار و اقامت کنید.

وضعیت، قوانین و فرهنگ کار در آلمان چگونه است؟ 

آلمانی‌ها بسیار منضبط و قانونمند هستند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم قبل از مهاجرت کاری به آلمان با شرایط، قوانین و فرهنگ کار در این کشور آشنا شوید. روزهای کاری در آلمان از دوشنبه تا شنبه و تعداد ساعات کاری در روز 7 تا 8 ساعت است. 24 روز مرخصی در سال اعطا می‌شود که شامل زایمان، بیماری، مراقبت از کودک و … و همچنین مرخصی جداگانه و استحقاقی است.

حداقل دستمزد ساعتی از ژوئیه 2022 10.45 یورو و متوسط ​​حقوق ماهانه خالص حدود 4000 یورو خواهد بود. با توجه به میزان درآمد، شما باید تا 45 درصد از دستمزد و حقوق خود را در آلمان به عنوان مالیات و نیمی از حق بیمه را خودتان بپردازید.

برای اخذ ویزای کار آلمان چه مدارکی لازم است؟ 

مدارک مورد نیاز بسته به نوع ویزا، روش مهاجرت و شرایط شما متفاوت است. اما مهم‌ترین مدارک برای اخذ ویزا و اقامت کاری در آلمان عبارتند از: 

 • دو عکس پرسنلی
 • بیمه سلامت
 • مدارک شخصی
 • پاسپورت معتبر 
 • رسید پرداخت هزینه دولتی برای صدور ویزا
 • رزومه نشان دهنده مدارک تحصیلی و سابقه کار
 • انگیزه‌نامه با توضیح دقیق در مورد هدف مهاجرت و مدت اقامت در آلمان
 • قرارداد کار یا پیشنهاد شغلی با جزئیات حقوق ناخالص سالانه و شرح دقیق شغل در آلمان

چگونه در آلمان کار پیدا کنم؟ 

در بالا با یکی از روش‌های جستجوی کار در آلمان (ویزای جستجوی کار) آشنا شدید. اما روش‌های کاریابی در آلمان به اینجا ختم نمی‌شود! برای یافتن کار در این کشور می‌توانید از وب سایت‌های کاریابی آلمان، وب سایت‌های دولتی آلمان مانند جاببانک، موسسات کاریابی آلمان در ایران و راه‌های دیگر استفاده کنید.

سخن پایانی

اگر رویای کار در اروپا را دارید و نگران شرایط سخت مهاجرت هستید، ما آلمان را توصیه می‌کنیم. این کشور کمبود نیروی کار دارد. بنابراین، گرفتن ویزای کار آلمان چندان سخت نیست! کافی است دانش و مهارت حرفه‌ای لازم و همچنین شرایط مطلوب را داشته باشید.

در این مقاله چند نوع ویزای کار آلمان را ارائه کرده‌ایم که هر کدام شرایط متفاوتی دارند. اما سن مناسب، تجربه کاری مفید، اخذ پیشنهاد شغلی، توانایی مالی و اثبات مهارت زبان آلمانی از مهم‌ترین پیش نیازهای مهاجرت کاری به آلمان با تمامی روش‌ها هستند.

جدیدترین ها

فهرست مطالب

اگر هنوز نمی‌دانید با کدام روش و به کجا مهاجرت کنید، راهنمایی‌تان می‌کنیم.